Požadavkem zákazníka bylo vybourat horních 15 cm betonu a provést novou hydroizolaci z kvalitní střešní folie z polyolefínů. Na ní pak položit venkovní betonovou dlažbu způsobem nasucho do podkladních terčů. Odvodnění terasy se předpokládalo tak jako dosud boční vpustí, jejíž umístění bychom o něco snížili.
Zákazník navrhoval konzervativní postup - tedy vybourat další z vrstev betonu v celé ploše a provést nové spádování novým betonovým potěrem. To by však znamenalo nejen navýšení ceny prací o desítky tisíc korun, ale také prodloužení termínu a riziko zatečení do objektu během zasychání betonu.
Navrhli jsme vlastní postup, rychlejší, levnější a nejméně stejně tak dobrý! Z nejnižšího místa uprostřed terasy jsme prostě udělali odvodňovací kanál k boční zdi. Výška podkladních vrstev to dovolovala.
Znamenalo to sehnat latě, dřevoštěpkové nenasákavé desky, polyuretanovou pěnu pro zateplení, trošku toho betonu a malty, pár cihel, vyrobit prostup atikou z foliového plechu,... a to všechno rychle a hned teď. Návrh a provedení takového řešení chce samozřejmě důvtip a snahu, prostě osobní nasazení. Poskytne Vám takovou péči i velká stavební firma?
Pod prahem dveří na terasu jsme zpod vrstvy betonu vymetli staré zpuchřelé trámky, zajímavé tak leda pro vášnivého mykologa. Nejjednodušší by jistě bylo vzniklou prohlubeň zakydat betonem. Což by byla zřejmě do budoucna pozvánka pro plísně pod prahem, protože prostor pode dveřmi má být zatepelný.
Použili jsme tedy chemicky ošetřenou fošnu, kterou jsme podbetonovali do roviny a ukotvili do podkladu. Na ní pak přišla tepelná izolace z tvrdého nenasákavého polystyrenu a nakonec foliový plech pro napojení krytiny. Plech je přišroubovaný přes polystyren do fošny a krytina je na plech natavena horkým vzduchem.