Atika je část fasády zvýšená nad úroveň krytiny ploché střechy. Tedy jakási zídka po obvodu ploché střechy. Zabraňuje stékání srážkové vody ze sřechy na fasádu. V minulosti mohla mít i protipožární účel (na šikmých střechách). Existují i mezistřešní atiky.
Jednou z podmínek, které musí atiky plnit, je to, aby voda ze zhlaví atiky (horní ploché části) nestékala na fasádu. Proto musí být zhlaví atiky vyspádováno směrem do plochy střechy. Je-li zhlaví atiky oplechováno, nebo opatřeno povlakovou krytinou, musí mít oplechování či krytina dostatečný přesah přes vnější fasádu.
Častěji se setkávám s případy, kdy je spád atiky tak špatný (je směrem ven, na fasádu), že je nutné zhlaví atiky dodatečně výrazně vyspádovat.
- Provádí se to z tzv. spádových klínů z tepelného izolantu. Nejprve jsem k tomu před lety používal výhradně extrudovaný polystyren XPS. Mám však již i zkušenosti, že postačuje použít vypěňovaný polystyren EPS.
- Jako podklad pro krytinu a případné oplechování se použije deskový materiál. Výborně se k tomu hodí nenasákavé dřevoštěpkové OSB desky. Dražší variantou je vodovzdorná překližka.
- Spádové klíny a deskový materiál je nutné k atice řádně přikotvit. Šrouby (kotvy) jsou dlouhé, a tedy nikoli levné. Kotvit lze bez problému do plného betonu, betonového potěru, nebo plynosilikátu (porobeton, Hebel, Ytong). Noční můrou je kotvení do dutých cihel - lze jen obtižně, a výhradně na drahé chemické kotvy.
Toto řešení lze užít rovněž na novostavbách. A to jak pro asfaltové pásy, tak i pro střešní folii.
Pokud se tato oprava provádí na nějaké již hotové střeše s hotovou fasádou, je nutné nějak ošetřit (zakrýt) boky polystyrenových klínů. K tomu slouží svislé krycí lišty, na schématu černé.
Celá tato oprava atiky je velice pracná. Tudíž není levná. Ale výsledek stojí za to! Je to podle mě pěkné, a hlavně to funuje - voda ze zhlaví atiky již nestéká po fasádě.
Podívejte se, jak jsem vyspádoval atiku na paneláku.
Podívejte se, jak jsem zvýšil atiku na rodinném domě.